Категории
Meta
За хибридния LCD/E-Ink дисплей на Apple
Признавам си, нямам много време тази година – не само за блогване, а дори и само да следя новините около електронните книги. И когато Kopo ми постави въпроса : “Да си чела нещо по конкретно за хибридния дисплей на Apple?”, замигах на парцали. Тц, не бях чела (не ми е за пръв път да проспивам някоя технологична революция), но ме заинтригува.
Накратко, какъв е този нов дисплей?
Това е по-скоро патентована концепция за хибриден дисплей, съчетаващ два типа технологии – E-Ink и течнокристална (LCD), които могат да са активни едновременно в различни секции от екрана. По този начин при наличие на динамично съдържание (видео) ще се използва режим LCD, а при текст и друго статично съдържание, екранът е превключва в E-Ink режим.
Патентът (SYSTEMS AND METHODS FOR SWITCHING BETWEEN AN ELECTRONIC PAPER DISPLAY AND A VIDEO DISPLAY) е от 2009-та, като за пръв път става публичен на 7 април 2011г. Новината на български тръгна от TechNews.bg по материал на AppleInsider.
Както се вижда от илюстрацията, екранът ще се състои от 3 слоя, като електронната хартия ще бъде над видео дисплея, а най-отгоре ще има сензорен панел.
Това, което ме заинтригува е:
Как по-точно E-Ink слоя ще става прозрачен?
Както е известно, електронната хартия представлява лист от много малки прозрачни капсулки, като всяка капсула съдържа маслен разтвор от отрицателно заредени частички черно багрилно вещество (електронно мастило), смесено с положително заредени бели пигментни частици. Микрокапсулите са разположени в слой от течен полимер, притиснат между две електродни матрици, като в оригиналната концепция горната матрица е от прозрачен материал, а долната е плътна.
Вариант “вертикални електроди”
Според илюстрацията в патента на Епъл и обясненията към нея, модифицираната електронна хартия може да има вариант, в който да се добавят и електроди (620-623) от двете страни на всяка капсулка, като ако им се приложи заряд, положително (бели, 612) и отрицателно (черни, 614) заредените частици ще се ориентират вертикално в двете странични стени на капсулката като тънък, практически невидим за потребителя филм и по този начин слоя електронна хартия става прозрачен спрямо намиращия се под него LCD слой.
Фиг. 6а показва работата на хибридния дисплей в режим “електронна хартия” (тук логично и долния слой трябва да е прозрачен) , а при фиг. 6b е показан режимът “видим LCD участък”
Вариант “избутване на микрокапсулите в контейнер”
При този вариант прозрачността на LCD пиксела се осигурява като капсулите се “избутват” (механично или чрез магнитна сила, вибрации и т.н.) в специални вдлъбнатини (503) в повърхността. Аналогична сила се използва и за връщането на капсулите отново по местата им (520-524).
Вариант “превръщане на сферичките в газ”
Тази концепция като че ли е представена най-мъгляво, но в общи линии идеята е, че при загряване частиците 412 и 414 в една микрокапсула (410) сменят агрегатното си състояние до газообразно и по този начин целия слой електронна хартия (406) става полупрозрачен, като дава възможност видео слоя под него да стане видим.
***
Според мен най-близо до истината са вариантите от фиг 5 и 6, още повече, че подобни концепции вече има. Все пак това все още е само идея, а дали и как точно ще бъде реализирана ще видим в следващата версия на iPad, може би 🙂
4 Коментара
-
:))
А като цъкнеш другото бутонче, от другия край се подава кристална чаша с Дъмпъл, 12 годишен…
Ама равинчено въображение, ей…
пп. В което няма нищо лошо – така се клати прогреса…:)
Това са патенти от сорта “захващане на капия” – типично заградителни мероприятия.
Кокато се появи съобщение, че някой продукт е защитен с около 700 патента, може да сме сигурни, че 698 са защитни.
Изобщо, идеятаза хибриден дисплей, по мое скромно мнение не е работеща.